Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Článek o odchovu druhu Brachypelma vagans

 

 

Brachypelma vagans

ODCHOV

Dospělého samce jsem zakoupil www.ifauna.cz - tam nakupuji často, jeden z nejlepších inzertních portálů u nás - doporučuji. Samce jsem nechal přečerpat a připravil vše k páření. První páření dne 23.3.10 proběhlo bez nějakých problémů, přesto jsem se rozhodl o druhé spáření dne 25.4.10 – doporučuji pářit 2x až 3x, je to jistější a kokon většinou zdravější. Samec potom rychle odskočil od samice a už to vypadalo že samice po něm ,,sekne,, samec byl odchycen.

Čekání na kokon

Samice se zapředla ve svém úkrytu. Dne 29.5.10 udělala šikulka kokon.

 Samice se chystá na kokon

Po pár dní vylezla ven a chodila si s kokonem po teráriu. Velice dobře ho hlídala, nespustila ho z očí. Zkusil jsem experiment a vpustil k ní dospělého cvrčka jestli ho bude ignorovat nebo neodolá. Cvrčka si bez problému vzala a ihned se vrátila ke kokonu měla ho hned u sebe. Což mě trochu překvapilo, protože jakmile samice má kokon, tak většinou nepřijímá potravu, ale co, alespoň se holka trochu nejedla.

 

Odebrání kokonu

Nadešel čas kokon odebrat. Dne 29.5.10 kokon vytvořila a dne 20.7.10 jsem se rozhodl kokon odebrat a otevřít. Nechtěla upustit od kokon, abych ho mohl v klidu odebrat, zkusil jsem ji podhodit falešný kokon ( vlhká kulička toaletního papíru ) někdy to funguje že samice po něm skočí chytne ho do chelicer a odtáhne jinam, potom je možnost ten pravý kokon bez problému odebrat. No ale nakonec jsem samici odlákal pinzetou a špejlí na stranu a kokon odebral, silně kousala do špejle. A hned nato si říkám taková klidná brachypelma, no ono když samice hlídá kokon tak kousne i brachypelma.

Pozor: pro začátečníky, mějte na mysli že i Brachypelma nebo Gramostola může kousnout i když nemá kokon, mějte to na paměti a proto se vždy alespoň trochu přesvědčte jakou má sklípkan náladu, někdy stačí trochu na měj fouknout, nebo se ho třeba dotknout špejlí a sledovat jestli v klidu, třeba popojde nebo začne přední nohy stavět to je obranný postoj kdy většinou v zápětí po něm kousne nebo silně bouchne nohama o zem což se chovatel většinou lekne tak pozor ať rukou třeba terárium neshodíte jakmile budete rukama v něm.

 

Otevření kokonu

Ihned po odebrání jsem kokon otevřel 20.7.10 byl celkem v pořádku až na pár špatných vajíček. Mláďata byla ve stádiu L2 (larva 2 stádium) Tak jsem mladé předělal do krabičky a naspod jsem dal vlhký papírový ubrousek, může být i toaletní papír – pozor ať není parfémovaný. Momentálně čekám až půjdou do 1.sv. což je budu dávat zvlášť do filmovek. Odhadem v kokonu je 400ks malých.

  

Rekapitulace: 

Páření......................23.3.2010 a 25.4.10   doba vytvoření kokonu cca 2 měsíce a 6 dní

Kokon......................29.5.2010

Nenáročný druh i pro začátečníky, uvolňuje žahavé chloupky, tak pozor ať se vám nedostanou do očí

 

Autor článku: Marek Mendlík

Hodně úspěchů při odchovech chlupatých mazlíčků přeje 

TOPlist