DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Článek o odchovu

Theraphosa blondi

Odchov

Dospělou Theraphosu blondi jsem si zakoupil od jednoho chovatele někdy v květnu 2008. Rozhodl jsem se, že bych ji zkusil odchovat, ale přes mnoho čtení v knihách a na internetu, kde píšou že to není snadné, jsem tomu moc nevěřil, že se mi ti povede. Zakoupil jsem dospělého samce a 21.8.2008 se pokusil o páření. Samce jsem vpustil do terária a čekal jak to dopadne, asi po 5ti vteřinách samice vlítla za samcem a už se drželi nohama, což jsem se uklidnil a věřil že se to povede. Asi po 20ti vteřinách se samec dostal bulbusama tam kde měl a bylo odpářeno. Samice zůstala po spáření stát s nohama nahoře jako by zkameněla. Samce se mi podařilo bez problému odchytit zpět.

Čekání na kokon

Bylo to nekonečné čekání kdy samice udělá kokon, ale byl jsem trpělivý a dočkal jsem se. Největší znamení pro mě bylo že samice přestala přijímat potravu - mladé myši byli její oblibou. Zapředla se do svého úkrytu a já pořád koukal jestli se chystá na kokon. Časem si upředla pod sebou pavučinu do tvaru ,,písmena U,, a už jsem věděl, že se chystá na kokon. Kokon udělala 15.5.2009 a manželka mi volala do práce že blondi udělala kokon, věřte mi, byl to krásný pocit. Těšil jsem se domů, až ho spatřím. Byla zapředená v úkrytu, nešel moc vidět.

Odebrání kokonu

Přišla otázka kdy odebrat kokon. Samice ho vytvořila 15.5.2009 podle literatury to trvá až 10 týdnů kdy samice kokon otevře. Tak jsem se rozhodl že v 8. týdnu kokon odeberu. Jenomže měl jsem se stěhovat a bál jsem se že převoz nevydrží v klidu. Samice může kokon roztrhat. Jednou mi psal chovatel, že měl kokon od Psalmopoeus cambridgei a jak před jeho domem zpravovali chodník (dělali hluk), tak mu samice kokon ze stresu zničila. Proto jsem kokon raději odebral. Samice mi nechtěla kokon dát, bránila ho, syčela na mě, dělala výpady - bouchala nohama o zem, ale abych pravdu řekl, tak ani nechtěla kousnout, jen syčela a zastrašovala. Zkoušel jsem ji dát vlhký toaletní papír ve tvaru kokonu abych ji zmátl, ale moc ji to nepřesvědčilo. Když už jsem ho měl, tak ještě na poslední chvíli ho zachytila nožičkou a držela ho drápky a nechtěla ho pustit, bránila ho jako oko v hlavě. Nakonec jsem ho dostal, až mi ji bylo líto že o něj přišla. Kokon byl odebrán 4.7.2009 a už jsem se těšil jak ho otevřu.

Otevření kokonu

Přiznám se, že při otevření kokonu se mi klepaly ruce tím, jestli budu zklamán, nebo potom otevřu nějakou lahvinku a oslavím to. Otevřel jsem kokon a smály se na mě krásné L2. Kokon jsem přemístil do krabičky, jako podklad jsem dal vlhký toaletní papír větší vrstvu. V kokonu bylo 50 zdravých L2 a asi 10 špatných vajíček.Takže jsem byl moc spokojený. Momentálně čekám až půjdou do 1.svleku.

 

     

                  otevření kokonu                                           L2 v krabičce

 

                        mláďata L2                                            dospělá samice

Rekapitulace: 

páření ............. 21.8.2008   doba vytvoření kokonu cca 8 měsíců a 25 dní

kokon ..............15.5.2009              

                     

Slovo závěrem

nenechte se odradit od toho, co se píše na internetu, že blondi nejde odchovat atd. a schutí do toho. Jednou to vyjít přece musí - DRŽÍM PALCE

 

Autor článku: Marek Mendlík

Hodně úspěchů při odchovech chlupatých mazlíčků přeje