DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Článek o odchovu

Psalmopoeus cambridgei

 
Odchov

Samice Psalmopoeus cambridgei je už dospělá, tak jsem se rozhodl koupit samce, abych ji spářil. Dne 16.11.2008 proběhlo první páření. Páření trvalo asi půl hodiny, než se samec odhodlal. Nakonec páření proběhlo bez problému. Skoro půl roku uběhlo a samice stále neudělala kokon. Z mé zkušenosti sklípkan rodu Psalmopoeus udělá kokon i do 2 měsíců. Dne 20.6.2009 jsem se rozhodl samici opět spářit. Páření s novým samcem bylo také bez problémů.

Čekání na kokon

Samice se zapředla dole vedle dřevěného kmene viz.foto. Vajíčka kladla brzy ráno, odpoledne jsem se šel podívat a kokon už byl hotový dne 12.8.2009. Nebyl moc velký, ale potěšil. Vzhledem k tomu že druhá samice cambridgei měla také kokon, a zřejmě k velkému hluku ze stavby rodinného domu přímo vedle nás (vrtání, hluk při stavbě atd.), kokon zničila, sežrala. Věřím že ze stresu. Rozhodl jsem se kokon druhé samici co nejrychleji odebrat.

            samice se pomalu zapřádá

Odebrání kokonu

Odebrání kokonu proběhlo bez problému, samice byla zmatená falešným kokonem z toaletního papíru jak je často ve zvyku u chovatelů sklípkanů. Kokon byl bez problémů odebrán. Kokon jsem odebral ani ne po měsíci a chvíli ho inkuboval.

 

Otevření kokonu

Rozhodl jsem se kokon otevřít a vajíčka popřípadně L1 přemístit. V kokonu bylo asi 70ks vajíček, tak jsem je přemístil do krabičky a na spod krabičky jsem dal vlhký toaletní papír - dobré zkušenosti. Nedoporučuji vlhčit moc, hrozí plísně a samostatné přilepení L1 k jiným. Kokon nebyl zcela ,,oplodněn,, moc se nevylíhlo. Vylíhlo se asi 40ks ze 70ks. Larvy jsou momentálně k 14.9.2009 v L2. viz.foto

 

Psalmopoeus cambridgei L2

     

Rekapitulace: 

1.páření ........16.11.2008         doba vytvoření kokonu cca 8 měsíců a 27 dní 

2.páření ....... 20.6.2009           neobvyklá dlouhá doba, asi špatné první spáření 

kokon ............12.8.2009

 

Autor článku: Marek Mendlík

Hodně úspěchů při odchovech chlupatých mazlíčků přeje